ferdosik
Administrator - Fair Play 2019
Dołączył: 14 Sie 2009
Posty: 5603
Przeczytał: 0 tematów
Pomógł: 7 razy Ostrzeżeń: 0/5
|
Wysłany: Wto 20:13, 13 Maj 2014 Temat postu: Caelum Polonia Bydgoszcz |
|
|
Finanse klubu:
I kolejka:
Dochody:
Za zwycięstwo:100000
Razem: 100000
Wydatki:
Punktówka:64*2500=160000
Premia za wygraną:200000
Przyjazd obco:1*2500=2500
Razem: 362500
Strata: 262500
II kolejka:
Dochody:
Bilety:25*22000=550000
Sponsor:50000
TV:50000
Za zwycięstwo:75000
Sprzedaż piwa:100000
Razem: 825000
Wydatki:
Spłata raty kredytu:117832
Punktówka:57*2500=142500
Premia za wygraną:200000
Przyjazd obco:1*2500=2500
Pensja trenera:11000
Koszty organizacji meczu:70000
Razem: 543832
Zysk: 281168
III kolejka:
Dochody:
Za zwycięstwo:100000
Dodatkowa premia od sponsora za 3 wygrane z rzędu:50000
Razem: 150000
Wydatki:
Punktówka:59*2500=147500
Premia za wygraną:200000
Przyjazd obco:1*2500=2500
Razem: 350000
Strata: 200000
IV kolejka:
Dochody:
Bilety:30*16500=495000
Sponsor:50000
TV:50000
Za remis:50000
Sprzedaż piwa:50000
Razem: 695000
Wydatki:
Spłata raty kredytu:117832
Punktówka:52*2500=130000
Przyjazd obco:1*2500=2500
Pensja trenera:11000
Koszty organizacji meczu:40000
Razem: 301332
Zysk: 393668
V kolejka:
Wydatki:
Punktówka:28*2500=70000
Przyjazd obco:1*2500=2500
Razem: 72500
VI kolejka:
Wydatki:
Punktówka:42*2500=105000
Przyjazdy obco:1*2500=2500
Razem: 107500
Finał MIMP:
Dochody:
Bilety:20*(80%*13500+1%* (12500+12000+13500+12500+13500+14500))=20*(10800+785)=20*11585=231700
Sponsor:125000
TV:50000
Razem: 406700
Wydatki:
Punktówka:1000*125=125000
Koszty nagród:30000
Koszty przyjazdu:1000*16=16000
Koszty organizacji zawodów:60000
Razem: 231000
Zysk: 175700
VII kolejka:
Dochody:
Bilety:25*20000=500000
Sponsor:50000
TV:50000
Sprzedaż piwa:100000
Razem: 700000
Wydatki:
Spłata raty kredytu:117832
Punktówka:49*2500=122500
Przyjazd obco:1*2500=2500
Pensja trenera:11000
Koszty organizacji meczu:70000
Razem: 323832
Zysk: 376168
VIII kolejka:
Wydatki:
Punktówka:41*2500=102500
Przyjazd obco:1*2500=2500
Razem: 105000
IX kolejka:
Dochody:
Bilety:25*19000=475000
Sponsor:50000
TV:50000
Za zwycięstwo:75000
Sprzedaż piwa:100000
Razem: 750000
Wydatki:
Spłata raty kredytu:117832
Punktówka:64*2500=160000
Premia za wygraną:200000
Przyjazd obco:1*2500=2500
Pensja trenera:11000
Koszty organizacji meczu:70000
Razem: 561332
Zysk: 188668
X kolejka:
Dochody:
Bilety:25*22000=550000
Sponsor:50000
TV:50000
Za zwycięstwo:75000
Sprzedaż piwa:100000
Razem: 825000
Wydatki:
Spłata raty kredytu:117832
Punktówka:52*2500=130000
Premia za wygraną:200000
Przyjazd obco:1*2500=2500
Pensja trenera:11000
Koszty organizacji meczu:70000
Razem: 531332
Zysk: 293668
XI kolejka:
Wydatki:
Punktówka:39*2500=97500
Przyjazd obco:1*2500=2500
Razem: 100000
XII kolejka:
Dochody:
Bilety:25*20000=500000
Sponsor:50000
TV:50000
Za zwycięstwo:75000
Sprzedaż piwa:100000
Razem: 775000
Wydatki:
Spłata raty kredytu:117832
Punktówka:80*2500=200000
Premia za wygraną:200000
Przyjazd obco:1*2500=2500
Pensja trenera:11000
Koszty organizacji meczu:70000
Razem: 601332
Zysk: 173668
XIII kolejka:
Wydatki:
Punktówka:51*2500=127500
Przyjazd obco:1*2500=2500
Razem: 130000
XIV kolejka:
Dochody:
Bilety:25*20000=500000
Sponsor:50000
TV:50000
Za zwycięstwo:75000
Sprzedaż piwa:100000
Razem: 775000
Wydatki:
Spłata raty kredytu:117832
Punktówka:59*2500=147500
Premia za wygraną:200000
Przyjazd obco:1*2500=2500
Pensja trenera:11000
Premia dla trenera za awans do PO:30000
Koszty organizacji meczu:70000
Razem: 578832
Zysk: 196168
1/4 PO:
Wydatki:
Punktówka:50*2500=125000
Przyjazd obco:1*2500=2500
Razem: 127500
1/4 PO rewanże:
Dochody:
Bilety:25*23000=575000
Sponsor:75000
TV:50000
Za zwycięstwo:75000
Sprzedaż piwa:100000
Razem: 875000
Wydatki:
Spłata raty kredytu:117832
Punktówka:54*2500=135000
Premia za wygraną:200000
Przyjazd obco:1*2500=2500
Pensja trenera:11000
Koszty organizacji meczu:70000
Razem: 536332
Zysk: 338668
1/2 PO:
Dochody:
Bilety:25*26500=662500
Sponsor:100000
TV:75000
Sprzedaż piwa:100000
Razem: 937500
Wydatki:
Spłata raty kredytu:117832
Punktówka:43*2500=107500
Przyjazd obco:1*2500=2500
Pensja trenera:11000
Koszty organizacji meczu:70000
Razem: 308832
Zysk: 628668
1/2 PO rewanże:
Wydatki:
Punktówka:48*2500=120000
Przyjazd obco:1*2500=2500
Razem: 122500
Mecz o 3m.:
Wydatki:
Punktówka:49*2500=122500
Przyjazd obco:1*2500=2500
Razem: 125000
Mecz o 3m. rewanże:
Dochody:
Bilety:35*14500=507500
Sponsor:125000
TV:75000
Za zwycięstwo:75000
Nagroda za brązowy medal DMP:850000
Sprzedaż piwa:50000
Razem: 1682500
Wydatki:
Spłata raty kredytu:117832
Premia dla prezesa za zdobycie brązowego medalu:150000
Punktówka:59*2500=147500
Przyjazd obco:1*2500=2500
Premia za wygraną:200000
Pensja trenera:11000
Koszty organizacji meczu:40000
Razem: 668832
Zysk: 1013668
Post został pochwalony 0 razy
Ostatnio zmieniony przez ferdosik dnia Pon 17:27, 01 Gru 2014, w całości zmieniany 20 razy
|
|